Publikuję konspekt zajęcia dla dzieci 6 - letnich, który można wykorzystać podczas zajęcia otwartego z rodzicami lub (po niewielkich zmianach) do hospitacji diagnozującej.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA WIELKANOCNEGO
Grupa: dzieci 6 - letnie
Temat: Tradycje i symbole świąt wielkanocnych.
Cele ogólne:
- Zapoznanie z symbolami świąt wielkanocnych (jajko, pisanka, baranek, zajączek, palma, kurczaczek, owies, bazie);
- Rozwijanie umiejętności czytania, analizy i syntezy;
- Doskonalenie umiejętności wykonywania działań matematycznych: dodawania i odejmowania oraz rozpoznawania i używania znaków , =;
- Poznanie tradycji "lanego poniedziałku" oraz święcenia potraw;
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną;
Cele operacyjne: Dziecko potrafi:
- Rozpoznać charakter oraz nastrój fragmentu utworu A.Vivaldiego "Wiosna";
- Rozwiązywać rebusy, zagadki;
- Dokonać analizy i syntezy wyrazów dobierając odpowiednie litery w pola krzyżówki;
- Dobrać podpisy pod symbole wielkanocne;
- Zaśpiewać piosenki "Na kubeczku...", "Ko, ko...";
- Dodawać i odejmować w zakresie 9;
- Dobrać odpowiedni znak (, =) między liczbami;
- Wyjaśnić, na czym polega tradycja "lanego poniedziałku" oraz święcenie potraw;
- Złożyć życzenia oraz wręczyć świąteczny prezent rodzicom;
Dziecko zna:
- Symbole charakterystyczne dla świąt wielkanocnych;
- Znaczenie symboli;
- Sposób wykonania zadania w karcie pracy;
- Wiersz D.Gellner "Pisanki";
Dziecko wie:
- Jakie dary przynosi nam wiosna;
- Jakie potrawy powinny znajdować się w koszyku ze święconym.
Metody:
- Podające (wiersz Cz.Janczarskiego "Pocztówka wielkanocna", A.Vivaldi "Wiosna", pogadanka, wiersz H.Szajerowa "Kura", wiersz E.Skarżyńska "Wielkanocny stoi");
- Problemowe ( zagadki słowne, rebusy, rozwiązanie krzyżówki, kolorowanie zgodnie z kodem, dobieranie podpisów pod symbole);
- Eksponujące (recytacja wiersza D.Gellner "Pisanki", śpiewanie piosenek oraz improwizacja ruchowa);
- Praktyczne (składanie życzeń, wręczanie prezentów, nakrywanie stołu)
Forma:
- Aktywność indywidualna;
- Aktywność zbiorowa;
Pomoce:
- Strój P.Wiosny dla nauczyciela, list, magnetofon, utwór A.Vivaldiego, rebusy, krzyżówka, symbole wielkanocne: jajka, pisanki, palma, owies, rzeżucha, baranek, zajączek, kurczątko, mazurek, baba wielkanocna, bazie, podpisy, monografia litery i liczby, jajka z działaniami matematycznymi, 2 kury, koszyk ze święconką, karta pracy dla każdego dziecka, elementy dekoracji wielkanocnego stołu;
PRZEBIEG PRAKTYCZNY
- Powitanie rodziców przez wszystkie dzieci
Witajcie nam goście mili W ten wielkanocny czas Bo dziś tu zaśpiewamy I zatańczymy wam Alleluja, alleluja Wielka radość w sercach płynie Spotkaliśmy się dziś tutaj, Jak w prawdziwej rodzinie
- Zaproszenie do zamknięcia przez dzieci oczu i wysłuchania fragmentu utworu A.Vivaldiego "Wiosna", zwrócenie uwagi na charakter melodii oraz jej nastrój (nauczyciel w tym czasie przybiera postać pani wiosny);
- Przeprowadzenie rozmowy na temat skojarzeń związanych z utworem, jaką porę roku przypomina, z jaką porą roku utożsamił się nauczyciel. Prezentacja darów przyniesionych w koszyku pani wiosny – narcyzów, krokusów, tulipanów oraz znalezienie pocztówki;
- Odczytanie treści pocztówki, wiersza Cz.Janczarskiego "Pocztówka wielkanocna"
Przyszła wiosna, dobra wiosna, A z nią pora wielkanocna, Błyśnij słonko, dmuchnij wietrze, W naszych sercach tak świątecznie. Tak radośnie i beztrosko, Jak to bywa tylko z wiosną
Jestem wiosna, zielona wiosna, Kiedy nadchodzę, to świąteczne dary w koszyku przynoszę Jakie to są dary odgadniecie, kiedy rozwiążecie krzyżówkę
- Rozwiązywanie krzyżówki
- Pani wiosna wyjmuje z koszyka symbole świąt wielkanocnych ( na stole są przygotowane: owies, baba) i ustawia je obok:
To jest zając, Tu palemka, Tu kurczaczek z barankiem mieszka, A na końcu pisaneczki: białe, żółte malowane, Na talerzu układane Te dary świąteczne dziś tu przynoszę
- Proszę dzieci o wybranie podpisów do zgromadzonych symboli wielkanocnych, sama objaśniam ich symbolikę:
- Na wielkanocnym stole powinna znaleźć się lukrowana baba oraz mazurek. Dawniej wypiekano baby drożdżowe na łokieć wysokie, mazurek był z ciasta kruchego i bardzo bogato dekorowany czekoladą, karmelem, orzechami;
- Jajka, kurczaczki i bazie to symbol nowego życia, zwyczaj malowania jajek wywodzi się ze starych tradycji, dawniej ludzie wierzyli, że pisanka chroni przed nieszczęściem. Dziś dzielimy się pisanką podczas wielkanocnego śniadania;
- Baranek jest symbolem Jezusa, który wylał za nas swoją krew, barankowi wielkanocnemu dajemy chorągiewkę jako symbol zwycięstwa;
- Zapraszam dzieci do powstania i zaśpiewania piosenki "Na kubeczku z Porcelany" i improwizacji ruchowej; Recytacja wiersza H.Szajerowej "Kura"
Zniosła mi kura jajek sześć Pytam więc kury, czy mogę zjeść Ko, ko, ko, ani sadzonych, ani na twardo I jajecznicy nie Zagdakała wielce wyniosła, Że jajka na pisanki zniosła
- Pokazuję dzieciom dwie kury, którym pomieszały się jajka (na jajkach napisane są działania na dodawanie i odejmowanie). Każda kura ma inny numer, zadaniem dzieci jest rozwiązać działania i położyć jajka przy odpowiedniej kurze. Liczymy ile jajek ma każda kura, dobieramy odpowiednią liczbę, między liczby wstawiamy znak lub =
- Ze zwyczajami wielkanocnymi związane jest również święcenie potraw, w Wielką Sobotę idziemy do kościoła z koszyczkiem, w którym znajdują się : jajko, baranek, chleb, wędlina, sól. Tą "święconką" dzielimy się podczas wielkanocnego śniadania.
- Oblewam dzieci delikatnie wodą ze specjalnego jajka i pytam jaką tradycję obchodzimy w ten sposób i kiedy (lany poniedziałek)
- Zapraszam dzieci do wspólnego tańca do piosenki "Pisanki", następnie demonstruję dzieciom zadanie do indywidualnego wykonania. Zadaniem dzieci jest połączyć napis z odpowiednim obrazkiem, ułożyć z liter napis Wielkanoc oraz rozwiązać działania matematyczne i pokolorować obrazek zgodnie z kodem.
- Dzieci, które wykonają zadanie są proszone do zabawy "Siedzi zajączek na zielonej ...". Dzieci recytują rodzicom wiersz D.Gellner "Pisanki" oraz śpiewają piosenkę "Ko, ko..", dyżurni przy pomocy woźnej nakrywają stoły,
- Następnie nauczyciel recytuje wiersz:
Chciałabym ja złożyć wam życzenia, Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia, A teraz w związku z wielkanocnymi świętami, Obdaruję was zajączkowymi prezentami, Kto chce prezent dostać, musi pięknie w rzędzie stać
- Rozdaję dzieciom prezenty, dzieci zapraszają do stołu swoich rodziców, dzielą się z nimi jajkiem, składają życzenia oraz wręczają przygotowany wcześniej prezent. Wszyscy częstują się lukrowanymi babami.
Autor: Wróbel Grażyna |